Světla a světelné systémy s nimi spojené musí mít pevně stanovená pravidla, aby zajišťovali funkci, bezpečnost a energetickou náročnost. Svítidla bezesporu patří mezi základní prvky našeho života. Používají se všude - v domácnostech, na pracovištích, ale také v obchodních centrech či školách.
Důležitým faktorem není pouze design světla, ale i jeho energetická náročnost a konečně velmi důležitá vyprodukovaná světelná kvalita.
Svítidla bychom pro náš výběr mohli ze dvou pohledů rozdělit následujícím způsobem:
Pokud jsme v situaci kdy si musíme koupit nové svítidlo, měli bychom se zaměřit na nádledující faktory. Funkce, určení a materiál z čeho je vyrobeno, dále parametry na provoz.
Základní rozdělení svítidel
Dle funkce by dala svítidla rozdělit na:
- Nástěnná a stropní svítidla (nebo také přisazená svítidla)
- Závěsná svítidla - dříve Lustry
- Vestavná svítidla (zpravidla bodovky)
- Stojací lampy
- Stolní lampičky
Dle určení rozdělujeme svítidla na:
- Interiérová svítidla
- Kuchyňská svítidla
- Koupelnová svítidla
- Dětská svítidla
- Venkovní svítidla
- Zahradní svítidla
- Orientační venkovní svítidla
- Venkovní svítidla obecně (co do osvětlení objektů)
Určení a funkce se samozřejmě doplňují a dále větví a tak vrámci těchto skupin naleznete osvětlení definovaná jako moderní svítidla, LED svítidla či designová svítidla apod., které mají svá specifika a to je již na detailní popis každé ze skupin.
Jedním ze zásadních parametrů, je použitý zdroj svítidla, který mimo konstrukce svítidla a použitých materiálů má nezanedbatelný vliv na kvalitu výsledného světla.
Svítidla z pohledu světelného zdroje
Kdysi byl nejvíce používaný zdroj světla žárovka s peticí E 27. Ale vývoj se žene nekompromisně vpřed a tak modernějším vynálezem byla po obyčejné žárovce, žárovka halogenová. Ušetřila více elektrické energie, ale stále spíš vytvářela teplo než světlo. Před 10 lety výrobci zahrnuli náš trh Led diodami. Z počátku měli krátkou životnost, špatnou účinnost, ale postupem času je již nabízíme s životností cca 50 000hod. Ačkoliv se na trhu objevují stále novější typy světelných zdrojů, ty starší se kupují i nadále
Evropská komise rozhodla, že ukončí výrobu klasických žárovek a to z toho důvodu, že trend dnešní společnosti se mění a my samozřejmě s ním. Lidé se více zajímají o životní prostředí a jak šetřit energie.Při výběru světla je tedy velmi důležité zaměřit se na spotřebu elektrické energie, účel a počet svítidel, které pořizujeme. Velkým rozdílem jsou místnosti kde se svítí pár hodin denně a místnosti, které mají být osvětleny celý den.Každý by si měl nejdříve jednoduchým výpočtem zjistit kolik kW za měsíc prosvítí a pak investovat do dražších či levnějších světel. Je jasné, že spousta lidí tento výpočet neudělali a tím vlastně ani nezjistí kolik energie připadá na osvětlení a kolik na ostatní spotřebiče.
Vyplatí se šetřit?
Spotřebitel by si měl uvědomit, že nákup LED diodového zdroje za např. 900kč s návratností do 1 roku je více ekonomický než nákup obyčejné žárovky za 10kč. Největší výhodou nákupu úsporných žárovek a LED diod je vyšší doba životnosti. Takže vyjma domácností toho využívají i větší firmy, které ocení extrémně dlouhou životnost. Z toho si pak lehce vypočítají zda se do konkrétního světla hodí běžná žárovka, nebo nejnovější LED diodové zdroje.
Pokud váháte s nákupem svítidla, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!