Lidstvo je na elektrické energii stále závislejší. Domácnosti mají ve svém vybavení stále více zařízení využívající elektrickou energii. Ačkoli většina z nich vyžadují elektrické energie stále méně, i tak spotřeba elektrické energie roste. Pojďme si říci, jak prakticky spotřebu domácnosti snížit a kde lze hledat rezervy.
Svícení jen když je třeba
Ačkoli jsou ve většině domácností hojně využívány LED žárovky a různá úsporná svítidla, přesto lze v tomto případě hovořit o největších ztrátách. Často lidé zapomínají rozsvíceno. Nejčastěji v obývacím pokoji ačkoli je celá rodina v kuchyni nebo jídelně. Přesto se v obýváku svítí. I své děti byste měli naučit po odchodu z dětského pokoje za sebou zhasínat. Rovněž osvětlení pod kuchyňskou linkou lidé často zapomínají zhasínat, ačkoli svoji čínnost v kuchyni už
dávno dokončili.
Také předimenzovaná osvětlení dokáží za rok prosvítit nemalý peníz. Na WC, v průchozí chodbičce, či v dekorativních lampičkách nemusí být silné zdroje světla. Bohatě stačí ekvivalenty 40W žárovek. Slaboučké LED žárovky kolem 2 - 3W bohatě stačí.
Chladnička bez námrazy
Neodmrazovaná lednička nebo chladnička dokáže až zdesetinásobit spotřebu elektrické energie. Jakmile se v mrazicí části objeví krusta námrazy, co nejdříve ji odstraňte. Pokud se rychle objevuje nová, je problém nejčastěji v těsnosti dveří.
Televize už nikdy jako kulisa
Každý si občas pustí televizor a pak od něj odejde například vařit, nebo po běžných domácích pracích. Televize která hraje a nikdo se na ni nedívá je možná milá společnost pro jednotlivce, ale pro celou rodinu je to již zbytečné mrhání penězi. Vypněte televizor, pokud se na něj nikdo nedívá. Stejné jsou i zvyky jí
st u televize. Při sledování pořadů si ani nevychutnáte to, co jíte. Je škoda u dobrého jídla koukat na TV.
Nabíječky ze zásuvek ven
I nabíječka jen tak připojená do zásuvky spotřebovává elektrickou energii. Není to moc, ale spotřebovává. Jakmile máte nabitý svůj telefon, tablet, notebook či jiné zařízení s akumulátorem zdroj odpojte. Nejčastěji je toto k vidění u pracovních stolů.
Zásuvka i připojená rozdvojka plné, ale stůl prázdný.
Ne vaření na „plný kotel"
Většina moderně zařízených domácích kuchyní využívá k vaření sporáky nebo varné desky na elektřinu. Naučte se sporák
vypínat při vaření dříve. Většina hrnců i desek i po vypnutí je natolik rozpálena, že vaří dále. Mnoho pokrmů lze nechat tzv. Dojít, aniž by se pod nimi muselo topit. Velké množství elektrické energie ušetří tlakové hrnce. Téměř vše se v nich dá uvařit za polovinu času, než s běžným hrncem.
Vhodné je také si do své varné konvice odměřit vodu na vaši běžně velkou kávu nebo čaj. Vaření zbytečně velkého množství vody také spotřebuje mnohem více elektřiny.
Konec žehlení po jednom triku
Žehličky mají topná tělesa s velkým příkonem. 2000W jsou běžné hodnoty, i více. Je výhodnější žehlit velkou hromadu, než nechávat rozpalovat žehličku každé ráno kvůli jednomu tričku.
Člověk si to vlastně ani neuvědomí, ale uspořit elektrickou energii dokážete především tím, jak elektrická zařízení využíváte. A především, jestli nejsou zapínána zbytečně, nebo na zbytečně dlouho. Například u osvětlení, úporné žárovky nebo LED žárovky jsou jedna věc, ale doba jejich svícení druhá.
Zkuste si to a uvidíte sami, ono se to totiž nasčítá. Až přijde další složenka možná budete překvapeni.